Stort intresse för taxiartikel

Publicerad 4 april 2013 kl 16.09

Inrikes.Flera har hört av sig till Fria Tider efter tisdagens artikel som handlade om taxibolag som inte beviljar kunder en svensk taxichaufför om de ber om det.

Gilla artikeln på Facebook

Några av dem som mailat redaktionen påpekar att flera taxibolag går med på önskemål om språkkunskaper hos taxichauffören, vilket gör att människor med invandrarbakgrund på så sätt kan få igenom krav om att bli körda av sina egna landsmän. Taxi Stockholm pekas ut som ett av de bolag som beviljar kunders önskemål om språkkunskaper på arabiska, finska, persiska m.fl språk, Fria Tider har sökt bolaget för en kommentar.

En av dem som hör av sig har dåliga erfarenheter av taxi och beklagar sig över att dennes morfar inte beviljas svensk chaufför i hemtjänsten. Personen menar att svenska taxichaufförer är de enda som klarar av att förstå vägbeskrivningar och att man med dem slipper språkförbistringar. Vid ett tillfälle, när taxi beställts för transport till sjukhuset, gav morfadern tillslut upp och ringde på ambulans istället eftersom någon taxi aldrig kom trots att han väntat i över en timme.

En 23-årig kvinna som hör av sig, bosatt på en mindre ort, har däremot mestadels goda erfarenheter av att åka taxi. "Efter alla dessa tråkiga historier vill jag bara passa på att skriva om bra chaufförer", upplyser hon i sitt mail, "de är så oerhört trevliga att det är ett rent nöje att åka med dem".

Se även
Taxibolag säger nej till ”svensk chaufför”


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0