SVT:s framgångssaga: Somalisk kvinna har börjat jobba – efter 26 år på bidrag

Publicerad 5 oktober 2023 kl 10.31

Inrikes. SVT har gjort ett reportage om en somalisk kvinna som börjat arbeta efter 26 år som bidragstagare.

Dela artikeln

Sjubarnsmamman Nimo Mowsar påstår för SVT Nyheter Väst – utan att få någon kritisk motfråga – att hon under alla dessa år har sökt över "tusen jobb" utan att få ett enda.

– Jag har sökt jobb varje vecka i så många år. Det är fler än tusen ansökningar, men jag har inte fått ett enda jobb, säger hon.

Förra hösten påbörjade hon till slut en utbildning som måltidsbiträde och lokalvårdare. Endast två veckor efter avslutad utbildning hade hon fått flera jobberbjudanden, enligt SVT.

Den 19 juni blev hennes första arbetsdag som städerska.

– Varje dag, måndag till fredag, jobb, konstaterar Nimo Mowsar i SVT:s reportage.

SVT:s reportage kritiseras på sociala medier för att vara ett exempel på "de låga förväntningarnas rasism".


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.