Bostadsbubblan

Villapriserna fortsätter stiga

Publicerad 6 september 2023 kl 08.24

Ekonomi. Även i augusti har priserna för villor fortsatt att stiga i svenska kronor räknat. Förhoppningar om att räntetoppen snart är nådd och en urstark svensk arbetsmarknad bidrog till utvecklingen.

Dela artikeln

Enligt månadens statistik från SBAB Booli steg priset med 1 procent i augusti i riket, rensat för säsongspåverkan.

För bostadsrätter var priset oförändrat under perioden.

Robert Boije på SBAB säger att han är förvånad över att priserna ökar trots det ekonomiska läget.

”Vi ligger än så länge kvar med vår bedömning om ett förväntat fortsatt prisfall på bostäder under hösten", skriver han till TT.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Rysk helikopter flög in i Polen

"Testar beredskapen hos vårt luftförsvar". Polen har tidigare varnat för ökade "provokationer".0 

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.