Ambulanspersonal vägrade köra oskadd invandrare - stängs av

Publicerad 25 mars 2013 kl 17.14

Inrikes.Två ambulansvårdare stängs av från arbetet efter att ha vägrat köra en ung illegal invandrare till sjukhus. Avstängningen kommer som resultat av ett mediadrev mot de båda anställda, som i januari i år vägrade köra mannen, eftersom han inte hade fått några skador när han hoppade ned från ett fönster och landade på räddningstjänstens madrass.

Gilla artikeln på Facebook

Den unge mannen hade tagit sig illegalt till Sverige och uppgett att han var 16 år gammal och i behov av skydd. Han hade därför sökt asyl som så kallat "ensamkommande flyktingbarn". Migrationsverket trodde emellertid inte på de uppgifter som mannen hade lämnat och gav honom därför avslag på asylansökan. När mannen fick avslagsbeskedet hotade han att hoppa från ett fönster, vilket ledde till att polis och ambulans tillkallades.

Meningarna går isär om vad som hände därefter. Enligt Arbetarbladet i Gävle, som citerats av flera andra tidningar, ska ambulanspersonalen enligt ett anonymt vittne ha sagt att "det var lika bra att låta honom hoppa, att det ändå inte spelade nån roll, det är ju bara en flykting".

Ett annat lika anonymt vittne påstår istället att det ordagranna citatet lyder "låt han hoppa, det finns ju en madrass det spelar ju ingen roll". Medan polisen försökte förhandla med mannen och förmå honom att gå bort från det fönster han hotade att hoppa ifrån hade räddningstjänsten blåst upp en räddningsmadrass på marken nedanför.

För Fria Tider berättar polisen i Gävle att "ambulanspersonal har uttryckt sig olämpligt, men när det gäller exakt hur de har formulerat sig hänvisar vi dig till landstingets presstjänst". Landstinget i Gävle har däremot inte velat svara på Fria Tiders frågor.

Den unge mannen hoppade tillslut ändå från fönstret ned på madrassen och eftersom han klarade sig utan skador valde ambulanspersonalen att inte ta med honom i ambulansen, ett beslut som orsakat massiv kritik i media.

Idag tog landstinget i Gävleborg beslut om att stänga av de två anställda ambulansvårdarna från sina tjänster som ett resultat av mediadrevet mot dem.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0