"Jag hoppas att hans arbetsgivare tar ett snack med honom", säger Christian Peterson, om vänsterextrema Expos Daniel Vergara.

Ansöker om kontaktförbud mot Expo-profilen efter nattliga hoten

Scrolla för video...

Publicerad 10 mars 2023 kl 18.15

Media. Högerjournalisten Christian Peterson, 20, ansöker om kontaktförbud mot vänsterextrema Expos medarbetare Daniel Vergara – med hänvisning till ständiga hot och trakasserier.

Dela artikeln

Christian Peterson har tidigare beskrivit hur han utsatts för en rad kontaktförsök av Daniel Vergara, som bland annat hotfullt varnat honom för "antifascister" och tipsat honom att "springa".

Det rör sig bland annat om sms med privata frågor som skickats så sent som vid 03-tiden på natten. Vergara har också ringt och velat ses.

Expo-profilen, som är 40 år och har barn, ska också ha hotat att hänga ut den 20-årige Peterson i den vänsterextrema tidskriften och kallat honom för "billig sellout".

– Jag har tyckt att det har varit lite obehagligt men har ändå ställt upp på intervju när han har kontaktat mig, för jag försöker ställa upp på intervjuer med alla som söker mig. Detta har resulterat i att han har skrivit extremt obehagliga artiklar där han försökt smutskasta mig, säger Christian Peterson i ett videoklipp.

Christian Peterson har anmält Vergaras hot och trakasserier sedan tidigare, och nu meddelar han att han även ansökt om kontaktförbud mot Expo-medarbetaren.

Situationen är inte längre hållbar, konstaterar Peterson.

– Jag kan inte ha den här typen av människor som skriver till mig dagarna i ända och vill träffas. Jag tycker bara att det är obehagligt.

Han fortsätter:

– Jag hoppas att hans arbetsgivare tar ett snack med honom och att han lämnar mig i fred. Det här är inte ett professionellt beteende av en så kallad journalist.


Nyheter från förstasidan

Minnesstunden i Örebro: Gigantisk HBTQ-matta i kyrkan

"Man var alltså tvungen." Svenska kyrkan glömde inte Pride när offren i Örebro skulle sörjas.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.