Möjligt S-valfusk i Botkyrka

Publicerad 15 september 2022 kl 15.09

Inrikes. I valdistriktet Tullingeskog i utsatta Botkyrka har 1.144 röster räknats i riksdagsvalet. Detta trots att det i distriktet endast finns 1.070 röstberättigade, rapporterar Svenska Dagbladet.

Dela artikeln

Även i regionvalet och kommunvalet har man i den preliminära röstberäkningen räknat fler röster i distriktet än antalet röstberättigade.

– Vi har ingen som helst uppfattning om vad det kan vara. Vi begriper inte det, säger Lars-Göran Liljedahl (S), ordförande för Valnämnden i Botkyrka till SvD.

Matematikprofessorn Svante Linusson säger till tidningen att det tycks vara Socialdemokraternas röster i distriktet som är för många.

Partiet har enligt den preliminära rösträkningen fått mer än dubbelt så många röster som i valet 2018.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Gustav Reinfeldts kamp: Stoppa M:s samarbete med SD

Hävdar att samarbetet skrämt iväg storstadsväljarna. 32-åriga politiska underbarnet "närmar sig 20 år som aktiv i Moderaterna".0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.