Kevin Bäckström. (Lge/CC-BY)

Hånade journalister – sparkas ur landslaget

Publicerad 26 februari 2013 kl 13.32

Inrikes.Kevin Bäckström stängs av från snowboardlandslaget med omedelbar verkan. Detta sedan han kritiserat två journalister knutna till en skvallersajt.

Gilla artikeln på Facebook

Efter att ha besökt en strippklubb och publicerat bilder på lättklädda kvinnor på nätet fick snowboardproffset Kevin Bäckström, 20, nyhetssajten Nyheter24 efter sig.

I flera skandalbetonade artiklar, varav en pryds av rubriken "Här visar den svenska landslagsstjärnan sin penis", försökte den vänsterextrema sajten få det till att Bäckström var sexist och kvinnohatare.

Till slut fick stjärnan nog – och gick till motangrepp mot Nyheter24-journalisterna i ett numera raderat inlägg på sin blogg. Där skriver han att en av dem ser ut som en "löphäst" och beskriver en annan journalist som "en fet nallebjörn".

Nu ger landslagets sportchef Olle Danielsson slutligen efter för journalisternas påtryckningar och utesluter Kevin Bäckström ur laget.

– Vi hade förhoppningar på att han skulle bättra sig. Tyvärr har vi inte nått fram med vårt budskap. Och i går (söndag) skrev han ett blogginlägg som är borttaget nu, där han angrep två journalister väldigt hårt. Det var så långt över gränsen som man bara kan gå. Det fick slutligen bägaren att rinna över, säger Danielsson till Expressen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Regeringen vill skriva av svenskarnas skulder

Skakig bostadsmarknad och kraschande börs.. Nu vill regeringen utreda en absolut preskription för skulder.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0