Återvandring

Bidragsinvandrare kan få 400.000 kr för att dra frivilligt

Publicerad 17 december 2021 kl 20.47

Inrikes. SD:s återvandringsmiljard, som nyligen klubbades igenom när den konservativa budgeten vann gehör i Sveriges riksdag, ska öppna för ersättningar på upp till 400.000 kronor när invandrarfamiljer åker hem frivilligt, skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

Idag ligger det maximala återvandrings­bidraget på 40.000 kronor, något Sverigedemokraterna alltså vill höja rejält.

– Det tror jag kan vara ett sätt. Att höja det och göra det mer attraktivt, sade Oscar Sjöstedt, partiets ekonomisk-politiske talesperson, under SD:s landsdagar enligt Sveriges Radio.

Han vill dock inte bekräfta beloppet 400.000 kronor.

Invandrare som har en bestående ovilja eller oförmåga att försörja sig i Sverige ska dessutom kunna få hembesök där myndigheterna försöker få bidragstagaren att återvandra frivilligt.

– Jag utesluter inte att det i vissa fall skulle kunna handla om att man också söker upp människor som inte har funnit sin plats i Sverige, sade Oscar Sjöstedt på landsdagarna.

Till Aftonbladet förtydligar han att såväl återvandringsbidrag som rent bistånd kan bli aktuellt, för att få hem tredje världen-invandrarna till tredje världen igen.

– Det är väl så tydligt som det kan bli. Vi ska rikta om en del av biståndet till att stimulera återuppbyggnad med syftet att även stimulera återvandring till vissa områden. Det är tämligen transparent vad som avses, säger Oscar Sjöstedt till Aftonbladet.


Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0