Fallet Julian Assange

Ecuador drar tillbaka Assanges medborgarskap

Publicerad 28 juli 2021 kl 18.59

Inrikes. Ecuador tilldelade år 2018 Wikileaks-grundaren Julian Assange medborgarskap. Men nu har medborgarskapet dragits tillbaka.

Dela artikeln

Det var medborgarskapet i Ecuador som skulle göra det möjligt för Assange att lämna det sydamerikanska landets ambassad i London.

Men när han lämnade ambassaden greps han och sitter ännu häktad misstänkt för brott mot brittiska borgensregler.

Julian Assanges ecuadorianske advokat Carlos Poveda anser att beslutet om att dra in medborgarskapet har fattats på ett felaktigt sätt. Han uppger att processen inte följt regelverket och att Assange inte fått komma till tals, skriver SVT Nyheter.

Pål Wrange, professor i folkrätt vid Stockholms universitet, anser inte att beslutet kommer att få någon större betydelse för Assanges framtid.

– Det här innebär ytterligare en motgång för Assange, men det får inte några stora konsekvenser. Han befinner sig i Storbritannien och kan komma att utlämnas till USA, det är en sak mellan USA och Storbritannien, säger Pål Wrange till SVT.


Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0