Regeringskrisen
Nyamko Sabuni (L).

L tackar nej till inviten från C och S

Publicerad 24 juni 2021 kl 15.35

Inrikes. Liberalernas partiledare Nyamko Sabuni tackar nej till att omförhandla januariavtalet, rapporterar TT.

Dela artikeln

– Vi kommer inte ingå ett nytt avtal med vad som i praktiken blir både S,V, C och MP, säger Sabuni till TT.

Centerpartiet och Socialdemokraterna uppmanade i Aktuellt igår Liberalerna att ompröva sin ställning.

– Jag hoppas att Liberalerna funderar på om det är värt att ta Sverige till extraval, eller om de faktiskt vill hitta tillbaka till Januariavtalet, sade C-ledaren Annie Lööf i Aktuellt.

Nyamko Sabuni säger till TT att hon hoppas att det går att så snart som möjligt sätta igång med nya talmansrundor. Enligt henne finns det goda möjligheter att bilda en ny regering utan extraval.


Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0