Nya asylkaoset
Malin Björk (V).

Vänsterpartiet kräver att Grekland öppnar gränsen

Publicerad 3 mars 2020 kl 11.40

Utrikes. Europa klarar av att ta emot de tiotusentals invandrare som just nu försöker ta sig hit. De ska "omfördelas" mellan EU-länderna, säger Vänsterpartiets Malin Björk i SVT Aktuellt. Gränserna ska "öppnas".

Dela artikeln

Än så länge håller Grekland helt stängt för invandrarna som försöker storma Europa. Landet "skyddar" den övriga kontinenten, har man sagt, och flera andra länder kommer hjälpa Grekland.

Men om svenska Vänsterpartiet får bestämma ska gränserna öppnas.

– Vi ska ha en omfördelning från Grekland. Det här klarar Europa, sade partiets EU-parlamentariker Malin Björk i måndagens SVT Aktuellt.

– Vi ska få alla att vara med, i varje fall ett stort antal länder. Säg ett 20-tal. Vi ska släppa in UNHCR, de är de enda som kan hantera så här stora flyktingströmmar. Så det här klarar Europa, man ska inte skicka militärer på flyktingar.

På den konkreta frågan om gränserna ska öppnas i Grekland svarar Björk:

– Absolut. Europa är ingen kontinent som skickar armén på människor som söker skydd. Det är inte hållbart. Vi ska hålla oss till internationella avtal och mänskliga rättigheter.

Inte heller Moderaterna vill ha helt stängda gränser utan ett "ordnat mottagande" av invandrarna, meddelade partiet i Aktuellt.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

"Nog med prat, det är dags för handling." Har redan stoppat humanitära nödhjälpen – som hämnd för att Hamas inte vill förlänga överenskommen tidsfrist.0 

Vänstern vandaliserar Tesla-bilar i protest mot Elon Musk

Hämnas för sparkade byråkrater.. Tesla-återförsäljare i Oregon besköts under torsdagen.0 

EU beslutade att bli militär stormakt

Ska besegra Ryssland utan stöd av USA.. "Ukraina ska fortsätta kriget med enbart europeiskt stöd".0 

EU:s tredje världskriget-reklam hånas – "ett rövhål"

Påstås påminna om nätklassikern "Goatse".. "Hur ska vi kunna anförtro er att starta krig när ni inte ens fattar att ni har blivit trollade av er egen grafiker?".0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0