Fallet Julian Assange

60 läkare varnar att Assange kan dö i fängelset

Publicerad 25 november 2019 kl 12.10

Inrikes. Ett 60-tal läkare varnar nu för att Wikileaksgrundaren Julian Assange mår så dåligt att han kan dö i fängelset, uppger AFP. De kräver att han flyttas till sjukhus.

Dela artikeln

Det är i ett öppet brev till Storbritanniens inrikesminister Priti Pate som ett stort antal läkare, 60 stycken, varnar för Julian Assanges hälsotillstånd.

Det är så dåligt att han kan dö i fängelset, menar de. Han lider av allvarliga mentala problem.

Läkarna kräver nu att Wikileaksgrundaren förflyttas från fängelset till ett universitetssjukhus.

De uppges basera sin bedömning på "hemska ögonvittnesberättelser" från Assanges senaste framträdande i domstolen den 21 oktober, då han sluddrade och inte mindes sitt namn.

Julian Assange hålls fängslad i väntan på beslut om han ska överlämnas till USA, där han riskerar 175 års fängelse för spionage. Nästa domstolsförhandling väntas äga rum i februari nästa år.


Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0