Bonniers expansion

Bonnier köper Dagens Samhälle

Publicerad 10 november 2019 kl 14.31

Media. Bonnierimperiet fortsätter sin expansion på den svenska tidningsmarknaden. I veckan förvärvade Di-gruppen inom Bonnier News 100 procent av Dagens Samhälle AB.

Dela artikeln

− Vi ser fram emot att komplettera Di-gruppens starka fokus på bevakning av näringslivet och olika branscher, med journalistik om och för offentlig sektor, säger Peter Fellman, Di-gruppens affärschef, i ett pressmeddelande.

Dagens Samhälle ägdes tidigare har av SKL, Sveriges Kommuner och Landsting. Tidningen har sedan 15 år tillbaka bevakat kommunala och regionala frågor, både med egen rapportering och med sin position som debattplattform. Tidigare har Dagens Samhälle ibland även låtit relativt politiskt inkorrekta debattörer kommit till tals.

Tidningen har 47.000 läsare i veckan, enligt Orvesto Näringsliv 2019.

Di-gruppen förvärvar även Dagens Samhälle Insikt AB, som genom löpande uppdaterad data om köp av varor och tjänster gör analyser av hur offentliga medel används. Denna data använder företag som underlag vid affärer med kommuner och regioner.


Nyheter från förstasidan

Arabisk hjälte avväpnade skytt i Bondi Beach

Slog till mot terroristen – utan egna vapen. 43-årige grönsakshandlaren Ahmed al-Ahmed pekas ut för hjältedådet.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Media

Vänsterliberal tidning nedsmetad med bajs

Inte heller chefredaktörens rum på VLT skonades.. "Det är väldigt många som är upprörda och ledsna och äcklade."0 

Nerikes Allehanda står på sig: "Oerhört viktig granskning"

Lokaltidningens chefredaktör tillbaka – efter att ha gått under jorden.. Anklagar nu Markus Allard för att vara ett högerextremt "hot mot demokratin" som driver en "trollfabrik".0 

Vance: EU planerar ge X miljardböter för bristande censur

Vicepresidenten markerar mot DSA-lagen.. "EU borde stödja yttrandefrihet, inte attackera amerikanska företag."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0