Utlänning bakom knivdådet på Emporia

Publicerad 3 september 2019 kl 12.06

Inrikes. En 23-årig invandrare begärs nu häktad för knivattacken och mordförsöket på köpcentret Emporia i Malmö i lördags.

Dela artikeln

Det var vid halv fyra-tiden i lördags som polis och ambulans skickades till Emporia köpcentrum i Malmö med anledning av en knivskadad kvinna.

Enligt uppgifter till Sydsvenskan hade en manlig restauranganställd knivskurit en kollega. Kvinnan hittades skadad i köket på en restaurang på Emporia och ska ha fått skärskador i ansiktet och på ryggen. Gärningsmannen greps i närheten av platsen.

Nu begärs mannen häktad på sannolika skäl misstänkt för mordförsök.

Det handlar om en invandrare född 1995 med medborgarskap i Vietnam. Mannen behöver tolk på vietnamesiska.

Enligt häktningsframställan ska mordförsöket ha skett vid 15.20-tiden i lördags, och den misstänkte greps klockan 15.50.

Åklagaren anser bland annat att det finns risk för att den misstänkte fortsätter sin brottsliga verksamhet.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0