HMF på Facebook

Döms för kommentar till Fria Tider-artikel

Publicerad 29 maj 2019 kl 12.58

Inrikes. En man i Helsingborg har dömts till 3.200 kronor i dagsböter för åsiktsbrott. Detta efter att mannen i en kommentar på Facebook fört fram åsikten att muslimer borde skickas hem, skriver Helsingborgs Dagblad.

Dela artikeln

Mannen skrev inlägget i november 2017 som en kommentar till en artikel i Fria Tider som handlade om hur en rektor hanterat sexuella trakasserier på skolan.

"Ut med alla muslimer. Dom är ett jävla pack", skrev mannen enligt HD.

Mannens kommentar har enligt Helsingborgs tingsrätt "inte varit ägnad att bidra till att skapa en debatt", utan domstolen "anser att kommentaren klart överskrider gränsen för en saklig och vederhäftig diskussion". Mannen döms därför för åsiktsbrottet hets mot folkgrupp.


Nyheter från förstasidan

Väg för en miljard görs om direkt – "blev inte bra"

Trafikverket kritiseras för slöseri. "Löpande räkning" när lyckosamma entreprenörer sätter spaden i marken igen.0 

Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Pojke "under 15 år" knivhögg kvinna i Malmö

Träffade i halsen och ansiktet.. Pojken greps och överlämnades sedan till sociala myndigheter.0 

Liberala förslaget: Låt staten omhänderta barn redan på BB

Så ska våldsvågen brytas, enligt Johan Pehrson.. "Alltför många barn i dag växer upp och fostras in i kriminella miljöer."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0