Terrordådet i Stockholm
Vill ha sunnimuslimsk försvarare.

Rakhmat Akilov begär sunnimuslimsk försvarare

Publicerad 11 april 2017 kl 12.00

Lag & Rätt. Den terrormisstänkte Rakhmat Akilov, 39, häktades idag i Stockholms tingsrätt på sannolika skäl misstänkt för terrorbrott genom mord. Den misstänkte terroristen har begärt en sunnimuslimsk försvarare.

Dela artikeln

Rakhmat Akilov har fått stjärnadvokaten Johan Eriksson som försvarsadvokat. Men det duger inte. 39-åringen har ansökt om att byta försvarare, skriver GP.

Orsaken är inte att Johan Eriksson skulle vara en dålig advokat. Men Rakhmat Akilov vill ha en försvarare som är sunnimuslim.

Detta framgår av Johan Erikssons begäran om entledigande, som skickades in till Stockholms tingsrätt i söndags.

"Enligt NN kan bara en advokat med den bakgrunden tillvarata hans intressen på bästa sätt", står det i entledigandet enligt GP.

Tingsrätten har dock avslagit begäran. Enligt rätten är advokatens trostillhörighet inte tillräckliga skäl för att byta offentlig försvarare.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Lag & Rätt

Invandrare kan få gratis förstahandskontrakt

Ny förmån prövas i Sollentuna.. Kan bli praxis för "kommunens bostadssociala ansvar" i hela landet.0 

Beskedet från Stockholms tingsrätt. Ihjälskjutne koranbrännaren skulle få sin dom idag.0 

Försvarar sig med att han misstog ponnyerna för vildsvin. Varken jaktbrott, djurplågeri eller framkallande av fara för annan.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0