Facebook Live-våldtäkten
Sekvens ur filmen.

Åklagaren: Vi har filmen från Facebook-våldtäkten

Publicerad 31 mars 2017 kl 13.17

Inrikes. Polis och åklagare har nu fått filmen i fallet där en våldtäkt livestreamades via Facebook i Uppsala i slutet av januari. Det bekräftar vice chefsåklagare Magnus Berggren.

Dela artikeln

– Det är ganska mycket filmmaterial och vi ska naturligtvis gå igenom och analysera detta. Sedan ska försvararna också få titta på det, säger Magnus Berggren till SR P4 Uppland.

Totalt handlar det om flera timmar filmmaterial, i olika sekvenser.

Utredarna har redan hunnit titta på materialet, men Magnus Berggren vill inte gå in på några detaljer. Han säger dock att materialet "stärker åtalet".

Slutförhandlingarna, som var planerade till på tisdag, kommer nu att skjutas fram minst en dag.

Åklagaren har fått tillgång till filmen efter tillstånd från myndigheter i USA, där Facebook har sitt säte.

Det var i slutet av januari som en våldtäkt livesändes på Facebook från en lägenhet i Uppsala. Filmen ska visar hur unga invandrarmän ger sig på en till synes livlös kvinna. Flera vittnen såg våldtäkten, som livestreamades i en stor Facebook-grupp. Två afghanska medborgare samt en svensk medborgare med iranskt ursprung står åtalade för händelsen. Rättegången pågår just nu.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0