Kvinna förföljd och våldtagen i centrala Stockholm

Publicerad 8 januari 2017 kl 10.49
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En kvinna i 30-årsåldern blev förföljd, överfallen och våldtagen i centrala Stockholm sent igår kväll.

Dela artikeln

Kvinnan är under lördags­kvällen ute och tar en kvälls­promenad på Östermalm i centrala Stockholm när hon plötsligt känner sig förföljd av en okänd man. Hon försöker skaka av sig förföljaren.

– Hon har gått kors och tvärs på Östermalm och slutligen har hon passerat Ruddammen, berättar Albin Näverberg på Stockholms­polisen för Fria Tider.

Våldtogs i trapphus
Kvinnan tar sin tillflykt in i ett trapphus nära Ruddammen där dörren är öppen, men mannen följer efter. Inne i trapphuset förgriper han sig på henne och passar även på att råna henne.

– Han har följt efter och jagat upp henne i trapphuset där våldtäkten har fullbordats, berättar Näverberg.

Polisen får larm om våldtäkten klockan 23:19.

Förövaren uppges vara en man som bedöms vara mellan 35 och 45 år gammal. Något mer detaljerat signalement än så går polisen inte ut med.

– Han har ett alldagligt utseende. Ett som är svårt att urskilja i mängden, förklarar Näverberg.

Han vill heller inte säga något om gärningsmannens klädsel utan vill låta förundersöknings­ledaren besluta om vilken information man ska gå ut med.

Finns vittnen
Polisen går nu igenom övervaknings­kameror på Östermalm för att se om gärnings­mannen fångats på bild. Tekniska spår från brottsplatsen har också säkrats. Enligt Näverberg finns det dessutom vittnen till delar av händelse­förloppet.

– Kanske inte till själva brottet, men det är givetvis folk som har sett saker före och efter så en del vittnen har vi pratat med, säger han.

Det är oklart om kvinnan någon gång under kvällen tagit kontakt med någon och berättat om att hon känner sig förföljd.

– Jag vet inte vad som har hänt detaljerat under vägen, säger Näverberg.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0