Bostadsbubblan

Villapriserna steg igen

Publicerad 4 augusti 2016 kl 13.55

Ekonomi. Småhuspriserna steg med nästan 4 procent under den senaste tremånadersperioden maj–juli 2016, jämfört med den föregående tremånadersperioden. På årsbasis, jämfört med motsvarande period förra året, har priserna ökat med 10 procent, enligt SCB.

Dela artikeln

Fördelat steg priserna i samtliga 21 län. De största prisuppgångarna redovisas i Stockholms och Jämtlands län med 14 procent. Den lägsta prisuppgången återfinns i Norrbottens län med 4 procent. I storstadsregionerna Stor-Malmö, Stor-Göteborg och Stor-Stockholm steg priserna mellan 9 och 14 procent.

Det genomsnittliga priset för en småhusfastighet i landet uppgick till 2,8 miljoner kronor under perioden maj–juli 2016.


Nyheter från förstasidan

Internt "uppror" mot SD-ledningen

"Jag har aldrig varit med om ett så stort uppror." Men det handlar inte om att invandringen fortsätter – utan om ett vapen.0 

Ekonominyheter

Köpkraften för 1.000 kronor: Ett gram guld

Kontantfria valutans värde föll igen.. Så står sig kritiserade svenska betalningsmedlet idag.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Ekonomi

Oro för handelskrig. Röda siffror i Stockholm och runtom i Europa.0 

Ikeas stora satsning på muslimskt sortiment

Kollektionen "GOKVÄLLÅ" i hyllorna.. "Hjälper dig skapa en varm och välkomnande atmosfär under Ramadan".0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0