Asylkaoset

Sverige öppnar kontor i Kabul för utvisningar

Publicerad 4 juli 2016 kl 17.00
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Den svenska gränspolisen öppnar kontor i Afghan­istans huvudstad Kabul för utvisningar av afghaner. Det skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

I synnerhet är det afghanska så kallade "ensamkommande flyktingbarn" som ska utvisas tillbaka till sitt hemland och för det behöver myndigheten en sambandsman placerad i Kabul.

Sambandsmannen, en så kallad Return Liaison Officer (RLO), anställs av polisens gränspolissektion och ska vara stationerad i Kabul i två år. Sambandsmannens uppgift blir att samordna utvisningarna från Sverige med afghanska myndigheter.

"Flyktingbarnet" Hayat erkänner: Jag ljög – är egentligen vuxen 23-årig afghansk man

Drygt 9,4 miljoner kronor satsas på projektet och pengarna kommer från Asyl-, migrations- och integrationsfonden (AMIF). Den svenska gränspolisen skriver att man räknar med att genomföra ett "stort antal verkställigheter" av utvisningar och att arbetet med dem måste effektiviseras.


Nyheter från förstasidan

Arabisk hjälte avväpnade skytt i Bondi Beach

Slog till mot terroristen – utan egna vapen. 43-årige grönsakshandlaren Ahmed al-Ahmed pekas ut för hjältedådet.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Hemligt "sjukdomsfall" bakom spårvagnsolyckan i Göteborg

Förundersökningen läggs ned.. Det framgår inte om det är en psykisk eller somatisk sjukdom.0 

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0