Gruppvåldtäkten i Vänersborg

Förde iväg kvinna i bil innan de gruppvåldtog henne i Vänersborg

Publicerad 27 juni 2016 kl 10.52
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Den kvinna i 20-årsåldern som utsattes för en gruppvåldtäkt i en park i Vänersborg natten till söndagen fördes till parken i en bil. Det berättar polisens utredare Sten-Rune Timmersjö för Fria Tider.

Dela artikeln

Än så länge har polisen inte fått tag på de fyra män som vid tretiden natten till söndagen våldtog en kvinna i Skräckleparken i Vänersborg.

Kvinnan hade tidigare under natten varit på krogen Stars and stripes, som ligger centralt på Kungsgatan. När hon någon gång efter midnatt var på väg från krogen hamnade hon i en bil. Polisen vill inte kommentera om hon satte sig i bilen frivilligt eller tvingades in i den.

– Hon har hamnat i en bil tillsammans med några killar, sedan har det här hänt, berättar polisen utredare Sten-Rune Timmersjö för Fria Tider.

– Jag vill inte gå in på hur hon har hamnat i bilen.

Männen i bilen körde iväg med kvinnan några kvarter bort till Skräckleparken som ligger mot Vänern. Där fick de på oklart sätt med sig kvinnan ur bilen och våldtog henne i parken.

– Det har hänt i en park, det var avspärrat efter det här, så det är undersökt och klart, säger Timmersjö.

Inget signalement
Polisen har under helgen förhört ett flertal vittnen, bland annat vakter och serveringspersonal på krogen som kvinnan var på innan våldtäkten. Man vill däremot inte gå in på vad vittnena berättat i förhören.

Något signalement på de män som förgrep sig på kvinnan har inte polisen. Vare sig hur de har sett ut, hur de var klädda eller deras åldrar.

– Hon har inget bra signalement som hon har kunnat lämna, förklarar Timmersjö.

Har de pratat svenska, engelska eller något annat språk?
– Det vill jag inte gå in på.

Det är även oklart vad det var för bil som användes vid våldtäkten.

– Hon har väldigt dålig uppfattning om vad det är för bil, säger Timmersjö.

Nu ska polisen gå vidare med en teknisk undersökning, bland annat av kvinnans kläder, för att försöka säkra spår på dem.

– Vi är precis i början och vi har som ambition att komma långt och utreda det mesta, säger Sten-Rune Timmersjö.


Nyheter från förstasidan

Hon ströps till döds – med slöjan hon vägrade bära

Liket dumpades i ett vindskydd i Lessebo. Både pappan och brodern döms nu för bestialiska hedersmordet.0 

Ekonominyheter

Fysisk efterfrågan driver guldpriset till nya rekord

Historiska rallyt fortsätter.. Amerikanska banker i fara när guldmarknaden blir allt svårare att manipulera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Publicerar domar och förundersökningar på nätet. Nu ska myndigheten IMY ta reda på om verksamheten är laglig.0 

"Vanliga svenskar" ska hjälpa Zelenskyj vinna kriget

Nya statliga satsningen.. Riktar sig till "understimulerade pensionärer, prokrastinerande studenter och nattammande mammor".0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0