Lyckat missiltest för Pakistan

Publicerad 26 april 2012 kl 03.09

Utrikes.Pakistan har under dagen utfört ett framgångsrikt test av en ballistisk missil som kan bära kärnvapen. Testet kommer mindre än en vecka efter att landets främsta motståndare Indien testat en lång rad ballistiska missiler av samma slag.

Gilla artikeln på Facebook

Missilen sköts söderut mot Indiska oceanen och täckte mellan 4,000-4,500 kilometer, vilket är tillräckligt för att nå hela det indiska territoriet, uppger RT.

Den 19 april i år testlanserade Indien sina första långväga Agni-V interkontinentala ballistiska missiler. Med en räckvidd på 5.000 km kan dessa inriktas överallt på Kina och även på delar av Europa, för att inte tala om grannlandet Pakistan.

Indien och Pakistan, som båda är kärnvapenmakter, har sedan de skiljdes från Brittiska Indien 1947 genomfört tre fullskaliga krig: under 1947-1948, 1965 och 1971. Ett vapentest av ett av länderna följs vanligen av ett liknande test av det andra landet. Efter att Indien framgångsrikt testat sin första termonukleära stridsspets den 11 maj 1998, svarade Pakistan med en rad atombombexplosioner den 28 maj 1998.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Utrikes

Sparar miljarder på minskad jämställdhet och mångfald

USA-slakt på värdegrundskonsulter och coacher.. Nu ryker konsultavtal för miljarder med privata utförare av politisk korrekthet.0 

Trump hämnas Netanyahu: Inför sanktioner mot ICC

Senaste draget.. "En fientlig institution som underminerar USA:s och Israels suveränitet."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0