Moskébränderna

Brandattentat mot källarmoské i Eslöv

Publicerad 29 december 2014 kl 05.39

Inrikes. Vid 03.15 under natten mot måndagen larmades Räddningstjänsten om en brand i en källarmoské i Eslöv. Nu tror myndigheten att branden är anlagd, rapporterar SVT Sydnytt.

Dela artikeln

Enligt Räddningstjänsten har någon förmodligen kastat in brandfarlig vätska i moskén och branden ska därefter ha fått stor spridning.

Den senaste tiden har spänningarna ökat mellan flera semitiska invandrargrupper i Sverige till följd av oroligheterna i Mellanöstern. Flera svenska källarmoskéer används i praktiken som rekryteringsbas av terror- och våldtäktsgrupperingen IS, vilket har retat upp bland annat kurder, som bekämpar IS i Irak och Syrien.

Den eldhärjade källarmoskén ligger i en källarlokal på Vålarödsvägen i utkanten av Eslöv. Polisen genomför nu en teknisk undersökning av platsen och misstanke finns om mordbrand.

Moskén har tidigare under hösten utsatts för skadegörelse.

– Varför gör man så här mot oss efter alla år vi varit i Eslöv, vi har varken ställt till problem för Sverige Eslöv som kommun eller våra grannar, säger imamen Samir Muric till SVT Sydnytt.

På juldagen förstördes en moské i Eskilstuna av en kraftig brand. Flera politiker, bland annat statsminister Stefan Löfven (S) och justitieminister Morgan Johansson (S), gick omedelbart ut i media och fastslog att branden var anlagd – något som det ännu inte finns något som tyder på, enligt polisen.


Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0