Raskravallerna i USA

Ännu en afroamerikan sköts ihjäl i St. Louis

Publicerad 24 december 2014 kl 11.30

Utrikes. Polisen i St. Louis-förorten Berkeley, i delstaten Missouri, USA, sköt sent igår kväll, lokal tid, ihjäl en afroamerikansk tonåring.

Dela artikeln

Ihjälskjutningen föranleddes av att en polisman gjorde en rutinkontroll vid en bensinstation. När han närmade sig två män drog den ene av dem upp en pistol och riktade den mot polismannen – polismannen drog då snabbt sitt vapen och sköt ihjäl den pistolbeväpnade mannen. Den ihjälskjutne har identifierats som 18-årige Antonio Martin. Den person som var i sällskap med Antonio uppges ha flytt från platsen.

Polisen går i ett meddelande på sin Facebooksida ut och bekräftar händelsen och att den är under utredning. Man vill inte uttala sig om den ihjälskjutnes identitet, men bekräftar att man säkrat mannens vapen på platsen. Myndigheten skriver dessutom att den polisman som sköt ihjäl Antonio Martin "fruktade för sitt liv" och att han avlossade flera skott mot den beväpnade mannen.

Under natten har det varit oroligt och till och med slagsmål runt bensinstationen när protesterande afroamerikaner dykt upp på platsen för att bråka med polisen. Ihjälskjutningen spär nu på anklagelserna mot poliskåren om att man använder övervåld mot kriminella afroamerikaner.


Ekonominyheter

Regeringen vill skriva av svenskarnas skulder

Skakig bostadsmarknad och kraschande börs.. Nu vill regeringen utreda en absolut preskription för skulder.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Trump inför "sionistisk invandringspolitik" Har du kritiserat judar på sociala medier är du inte välkommen till USA.0 

Tidögänget satsar 109 miljoner på elmopeder i Ghana

Regeringens nya klimatsatsning.. Köper 48.000 klimatsmarta mopeder och delar ut dem till afrikaner i Afrika.0 

Användningen ökar kraftigt. Trenden vänder även bland unga.0 

Vetenskap

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0