G20-mötet i Australien
Den australiensiske premiärministern Tony Abbott, USA:s president Barack Obama och koalabjörnen Jimbelung.

Tillväxt i fokus under G20-möte i Australien

Publicerad 15 november 2014 kl 16.02

Ekonomi. Det var stort fokus på ekonomisk tillväxt när G20-toppmötet öppnade i Brisbane i Australien idag.

Dela artikeln

Den australiensiska premiärministern Tony Abbott tror att världens 20 starkaste ekonomier, som tillsammans utgör 85 procent av världens totala produktion, kan nå en större ekonomisk tillväxt än de gör idag. Och han underströk för de övriga ledarna hur viktigt det är med med ökad produktion och full sysselsättning.

– Det innebär miljoner jobb och tusentals miljarder dollar i extra produktion, sade Abbott i sitt öppningsanförande under lördagskvällen.

Han talade även om att det är oroligheter i Mellanöstern och ebolautbrottet i Västafrika.

– Men budskapet som måste komma från oss under dessa två dagar är ett hoppets och optimismens budskap, slog han fast.

Han sade dessutom att folken i G20-länderna och övriga världen vill att man tar tag i arbetslösheten och att det är deras uppgift som ledare att göra det.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Drog in 29 miljarder kronor 2024. Men Svenska Freds kritiserar att många vapen sänds till Israel medan kriget pågår.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.