Muslimerna i hyresgästföreningen fortsätter vägra julfirande - trots gratis julgran

Publicerad 9 november 2012 kl 08.07

Utrikes.Turerna fortsätter i den infekterade debatten om muslimsk intolerans mot dansk kultur och kristendom. Nu vägrar den knappa muslimska majoriteten i hyresgästföreningen Egedalsvænge att acceptera ens en gratis julgran.

Gilla artikeln på Facebook

Fria Tider har skrivit om den uppmärksammade dispyten inom en hyresgästförening i danska Kokkedal, där en nyvald muslimsk majoritet på 5 av 9 styrelseledamöter slog på stort och spenderade 60 000 kronor på Eid-firande, bara för att dagar senare vägra fortsätta den decennielånga traditionen med en upplyst julgran till en kostnad av 6 000 kronor.

Nu har en privatperson erbjudit sig att skänka en gran – men får kalla handen av muslimerna, rapporterar dr.dk.

– Det är komiskt att jag som muslim ska stå för ett jularrangemang. Jag har aldrig firat jul och det tänker jag inte börja med nu, säger styrelseledamoten Ismail Mestasi till DR Nyheter.

– Vi ska hålla vår linje i styrelsen och stå fast vid beslutet. Det handlar inte om ekonomi, fortsätter han och hävdar att ingen vill ha julfirande, något som styrelsen ordförande Karin Leegard Hansen reagerar mot:

– Det är inte sant. Jag tar gärna på mig arrangemanget och kan skaffa fram medhjälpare.

Redan innan den senaste vändningen har muslimernas beteende väckt stark kritik, även på hög politisk nivå. Folketingsledamoten och de Konservatives integrationsordförande, Tom Behnke är upprörd över bristen på förståelse av spelreglerna i Danmark:

– Det är helt vanvettigt och uttryck för en enorm brist på respekt för det land man bor i och den historia och kultur vi har. Det är att skapa ett samhälle i samhället som inte längre tillhör Danmark, sa han till ekstrabladet.dk.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Valet ställdes in när han vann – nu har Georgescu gripits

Ökad förföljelse av presidentkandidat i Rumänien. Anklagas för främlingsfientlighet och rasism – efter 47 polisrazzior.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Sverige och Italien ska samarbeta om invandring

Efter möte med Meloni.. Sverige ansluter sig till Romprocessen, som ska förhindra illegal invandring.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0