Misshandeln i Kortedala

Misshandlad i Kortedala hemma igen

Publicerad 20 juli 2012 kl 20.23

Politik.61-årige Carl-Eric Cedvander, som misshandlades grovt av en grupp unga invandrare i Kortedala i våras, har vaknat upp ur koman och fått lämna sjukhuset, skriver Göteborgsposten.

Gilla artikeln på Facebook

Det är under de senaste veckorna som Carl-Eric ska ha vakant upp och även återfått talförmågan.

- Vår utredare har pratat med honom vid några tillfällen, på sjukhuset och på den rehabiliteringsinrättning i Göteborgstrakten dit han flyttade, säger Thomas Lundell, inspektör på länskriminalens rotel för grova brott, till GP.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0