IS-krigarna

Löfven öppen för att hjälpa IS-terroristernas barn: "Måste fundera"

Publicerad 25 februari 2019 kl 08.08

Inrikes. Statsminister Stefan Löfven tänker inte hjälpa IS-terroristerna att komma hem till Sverige. Däremot utesluter han inte att hjälpa deras barn, säger han till SVT.

Dela artikeln

Att hjälpa IS-terroristerna som sitter fångade i Mellanöstern tillbaka till Sverige är uteslutet, enligt Stefan Löfven.

På den frågan är regeringen tydlig, menar han.

Svenska UD varnade nämligen redan 2011 från att resa till området.

Däremot är han inte lika säker när det gäller barnen som har koppling till Sverige.

– Vad gäller barnen måste man fundera lite till hur det ska ske, men jag har ingen lösning på det nu, säger han till SVT.

Han vill inte heller att "IS-anhängarna", som SVT uttrycker det, ska förlora sitt medborgarskap. Det "strider" nämligen mot internationell rätt, hävdar statsministern.

– Jag tror Stefan Löfven förstår att våldscykeln måste brytas, och den måste brytas med att vi tar ansvar för barn, sade Rädda barnens Sverigechef Ola Mattson i SVT Agenda om att statsministern inte stänger dörren att hjälpa IS-terroristernas barn.

Rädda barnen anser rentav att Sverige ska åka och hämta barnen.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0