Krigströtta bulgarer vandaliserade EU-byggnad

Publicerad 22 maj 2023 kl 20.32

Utrikes. I Bulgariens huvudstad Sofia kastade demonstranter röd färg över och vandaliserade en officiell EU-byggnad under söndagen.

Dela artikeln

Demonstrationen på ett tusental personer organiserades av flera organisationer och individer som vill ha ett slut på det militära stödet till kriget i Ukraina.

Istället för eskalering vill de se fredsförhandlingar.

Deltagarna inkluderade medlemmar av det EU- och Nato-kritiska partiet Återupplivande, inklusive parlamentsledamöter.

"Bulgarien är en fredszon", löd demonstranternas budskap.

Den amerikanska propagandakanalen Radio Free Europe hävdar att demonstranterna var "Kremlvänliga" och noterar att en rysk flagga syns i en video från demonstrationståget.

Flera partier i Bulgarien har röstat mot att skicka militärt stöd till Ukraina och hävdar att sådana åtgärder riskerar att dra in det egna landet i ett meningslöst krig mot Ryssland.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

10-tal döda i komvux-massakern i Örebro

Nu berättar polisen sanningen om dådet. Det vet vi om gärningsmannen – som ska ha skjutit ihjäl sig själv.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.