Den ryska nyhetstjänsten RT skrev under måndagen om hur köpcentret Nordstan i Göteborg har blivit en ”no-go zone” sedan invandrare tagit över. Många vågar inte besöka det populära köpcentret, eftersom man riskerar att bli antastad eller angripen av invandrargäng, skriver de.
Även brittiska Daily Mail har uppmärksammat att "Sveriges ledande köpcentrum" förvandlats till en "no-go-zon" på grund av de kriminella så kallade barnen från arabvärlden.
RT:s artikel är baserad på en artikel i Expressen som mer i detalj beskriver den våldsamma situationen i Nordstan. Efter butikerna har stängt förvandlas köpcentret till en plats för droger och våld.
– Vi har sett en ökning sedan i höstas med främst mycket ensamkommande barn som uppehåller sig här i Nordstan, säger polisens Jonas Bergqvist till Expressen.
– Det är mycket narkotika som florerar. Jag rekommenderar inte ens min egen son att åka ner till Nordstan. Det är rånrisk men även trakasserier mot flickor, säger Rikard Sörensen, en annan polis.
Fria Tider har tidigare skrivit om hur Nordstan i december tvingades stänga sedan invandrargäng hotat att gå till attack med raketer mot poliser och ordningsvakter som jobbar i köpcentret.