Det var Danderyds Långfärdsskrinnare som lyckades rädda en flock vildsvin som inte kunde resa sig på Båvens glashala is. Istället låg vildsvinen helt utmattade och var fast på isen.
– Jag såg dem på långt håll. Det såg ut som fyra svarta väskor som låg ute på fjärden. När jag kom närmare såg jag att det var fyra vildsvin som låg utspridda på isen med kanske 100 meter mellan varandra. De kunde inte ta sig framåt. De uppförde sig verkligen som Bambi på hal is, säger Jakob König, som var med och hittade vildsvinen, till Natursidan.se.
Vildsvinen låg utspridda med mellan 50 och 100 meters mellanrum med en mindre ö på ena sidan och fastlandet på den andra.
König och hans vänner lyckades "curla" svinen in mot strandkanten genom att trycka på dem med ispikarnas handtag. Han tror att vildsvinen letat sig ut på isen i jakt på mat, då det funnits dåligt med föda vid strandkanten.
– De var helt utmattade och såg nästan ut att ha gett upp. När vi kom nära en av dem väste och fräste den och försökte göra utfall mot oss, men den fick inget fäste i isen, säger Jakob König till Natursidan.