Det var i slutet på mars som riksbankschefen gick ut och öppnade för att överge inflationsmålet. Till SVT:s "Agenda" sade han att han inte utesluter att styrräntan lämnas oförändrad vid riksbanksdirektionens nästa möte i april, eller att den bara höjs med symboliska 0,25 procent.
Än är det drygt två veckor till räntebeskedet den 26 april, men uttalandet i Agenda tolkas redan som att Riksbanken helt har övergett det så kallade inflationsmålet.
Detta eftersom Sverige vid tidpunkten hade en KPI-inflation på 12 procent och en ränta på bara 3 procent – långt under vad som krävs för att påverka en mycket hög inflation av det slaget.
Att inflationsmålet överges är dåliga nyheter för löntagare och konsumenter. Men det är strålande nyheter för den som äger finansiella tillgångar.
Sedan riksbankschefens uttalande har Stockholmsbörsens breda index OMXSPI stigit från 794 till 842 punkter.
Samtidigt står det nu klart att priserna på bostäder återigen ökar i hela Sverige, när fler ser fram emot lättare och enklare möjligheter att låna.
Dagens Industri rapporterar euforiskt att priserna på fritidshus ser ut att vara kvar på 2021 rekordnivåer under påskhelgen, när "visningarna kickar igång på allvar".
Bedömare tror dock att det kan bli färre affärer än vanligt, trots myndighetens antydan om att räntorna kommer vara låga oavsett inflationen.