Burkhard Garweg, Ernst-Volker Staub och Daniela Klette.

Boomerterrorister jagas i Tyskland

Publicerad 4 mars 2024 kl 09.09

Efterlyst. Polisen i Berlin misslyckades i en insats att gripa två efterlysta RAF-terroristerna Ernst-Volker Staub och Burkhard Garweg.

Dela artikeln

Insatsen ägde rum i Friedrichshain på söndagen där polisen grep flera personer vid ett läger för hemlösa.

Operationen, som 130 poliser deltog i, resulterade dock i att de gripna släpptes.

Måltavlorna Ernst-Volker Staub och Burkhard Garweg, medlemmar i den vänsterextrema terrororganisationen Röda arméfraktionen (RAF), även kallad Baader-Meinhof-ligan, återfanns inte bland de gripna.

RAF var ansvariga för över 30 mord, kidnappningar och sprängningar under 1970- och 80-talen. Det påstådda målet med verksamheten var att bevisa att de liberaler som styrde "egentligen" var fascister.

En tredje misstänkt medlem, Daniela Klette, 65, greps tidigare i sitt hem i Berlin för en vecka sedan. Hon hade då varit på flykt i över tre årtionden. Efter RAF:s upplösning 1998 misstänks Klette, Staub och Garweg för att ha fortsatt sin kriminella bana genom att utföra rån mot värdetransporter och mataffärer.


Nyheter från förstasidan

Tyskland vill bli mästrande stormakt

Rabiat tonläge i nytt regeringsavtal. Ska rusta upp och göra sig redo att läxa upp andra EU-länder, yttre hot och inre fiender.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.