Partiledarna på Stockholm Pride 2018.

Aftonbladet: Porta Ebba Busch från Pride

Publicerad 12 juni 2022 kl 10.14

Inrikes. Ebba Busch har varit en återkommande och synnerligen entusiastisk deltagare på prideparaden i Stockholm. Men nu bör KD-ledaren portas från evenemanget, kräver Aftonbladet i en ledarartikel.

Dela artikeln

Aftonbladets ledarskribent Lotta Ilona Häyrynen hänvisar till att det nu cirkulerar klipp från 2018 på sociala medier.

Det rör sig om utdrag ur den kristna tidningen Dagens partiledarutfrågningar från 2018. Där formulerade sig Ebba Busch på sätt som kan leda misstankarna till att hon inte till hundra procent står bakom den starkt vänsterliberala svenska linjen i abortfrågan.

KD-ledaren hörs också rikta viss kritik mot Pride-rörelsen, och anklagar RFSU och RFSL för att de "bidragit till sexualiseringen av samhället". Stockholm Pride har gjort homosexuella en björntjänst och bidrar till ett "aktivt och många gånger osunt sexuellt leverne", enligt Ebba Busch.

Nu måste Ebba Busch "bekänna färg" i homosexfrågan, enligt Lotta Ilona Häyrynen.

"Hur långt sträcker sig hennes stöd för HBTQ-rättigheter? Kommer hon ta chansen att förbjuda samkönade adoptioner och äktenskap om regeringspartnern SD börjar göra detsamma? Eller är Pride bara en fråga om schysst content inför valet? I sådana fall bör Busch portas", skriver Aftonbladet-skribenten.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Great Reset

Ekonominyheter

Efter börskaoset: Guldpriset rusar till nytt rekord

Når över 3. 200 dollar per uns.. Nu söker sig allt fler till historiskt trygga tillgången.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.