Jacob Wallenberg och Mikael Damberg deltog på mötet i Helsingfors.

Wallenberg i hemligt Nato-möte med regeringen

Publicerad 12 april 2022 kl 17.35

Ekonomi. Den svenske vapenoligarken Jacob Wallenberg har haft ett möte med finansminister Mikael Damberg (S) och den finske presidenten för att lobba för Nato-medlemskap. Det rapporterar Expressen.

Dela artikeln

Den 66-årige oligarken deltog i torsdags förra veckan i ett så kallat högnivåmöte i Helsingfors.

På plats fanns bland annat Finlands president Sauli Niinistö, Sveriges finansminister Mikael Damberg (S), Sveriges och Finlands respektive överbefälhavare samt finska och svenska företagsledare. Exakt vilka det andra företrädarna för de så kallade näringslivet var är dock inte offentligt, skriver Expressen.

Men budskapet var tydligt: Sverige måste gå med i Nato. Annars riskerar möjligheten att "attrahera utländska investeringar" påverkas negativt, skriver Expressen.

Wallenbergfamiljen en viktig del en del av det svenska militärindustriella komplexet och äger stora delar av den svenska vapenindustrin.

Oligarkfamiljens försvarskoncern Saab skulle exempelvis få tillgång till helt nya stora marknader om Sverige gick med i Nato.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.