Canary Wharf, London.

Wall Street redo för brittiskt EU-utträde

Publicerad 18 augusti 2014 kl 20.12

Ekonomi. Flera amerikanska storbanker har börjat förbereda sig för att flytta delar av sin verksamhet från Londons finanscentrum ifall Storbritannien skulle lämna EU, rapporterar Financial Times.

Dela artikeln

Tidningen har pratat med personer med anknytning till Bank of America, Citigroup och Morgan Stanley som uppger att bankerna redan är inne i tidigare förberedelser för en framtida brittisk sorti. I ett fall planerar man att flytta verksamheten till Irland.

De flesta asiatiska och amerikanska banker har sina europeiska huvudkontor i Storbritannien, där de får tillgång till de övriga EU-ländernas finansmarknader.

Den brittiske premiärministern David Cameron har lovat att hålla en folkomröstning om framtida EU-medlemskap ifall han får fortsatt förtroende i det kommande parlamentsvalet i maj nästa år.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Ekonomi

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0