Sexhärvan på Aftonbladet

Virtanen: "Hade ingen aning om att hon var 14 år"

Publicerad 25 oktober 2017 kl 17.03

Inrikes. Aftonbladets ledarskribent Fredrik Virtanen tillbakavisar påståendena om att han skulle ha begått flera våldtäkter. Och om uppgiften att han frågat en 14-årig PRAO-elev om hon ville ligga med honom säger han att han inte visste att hon var 14 år.

Dela artikeln

Händelsen inträffade 2007 när den då 14-åriga flickan frågade om att få en PRAO-plats hos Virtanen. Det är en arbetsplatspraktik som bara förekommer i högstadiet, men Virtanen försvarar sig med att han inte kunde veta om flickan var 14 eller 15 år.

– Till att börja med hade jag ingen aning om att hon var 14 år och det är uppenbart att det var ett skämt. Det blir tokigt om man plötsligt är någon typ av pedofil. Jag tycker det var jättetölpigt av mig att skriva så och jag förstår att det inte roligt för henne eftersom hon var 14 år, vilket jag inte visste när jag skrev det, säger han till Aftonbladet.

Idag beskriver sig den tidigare drogdömde Aftonbladet-profilen som en familjefar som lagt kroglivet och raggandet på tonårstjejer till handlingarna.

– Jag gillade inte det där utelivet alls, säger han till Aftonbladet.


Nyheter från förstasidan

Regeringen: Så mycket ska invandrarnas socialbidrag sänkas

Närmare 150.000 personer omfattas. Bidragstagarna ska också tvingas till heltidsaktiviteter.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Hemligt "sjukdomsfall" bakom spårvagnsolyckan i Göteborg

Förundersökningen läggs ned.. Det framgår inte om det är en psykisk eller somatisk sjukdom.0 

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0