#Metoo
Arkivbild.

Tidningar fälls för tio Metoo-publiceringar

Publicerad 25 juni 2018 kl 11.03

Media. Pressens opinionsnämnd fäller nu tidningar för tio publiceringar i samband med den så kallade Metoo-rörelsen i höstas. Det är ovanligt många, skriver Pressombudsmannen Ola Sigvardsson på DN Debatt.

Dela artikeln

Pressombudsmannen hade fått in flera anmälningar om publiceringar gjorda i samband med höstens "Metoo-kampanj".

Nu fäller Pressens opinionsnämnd tidningar för tio av elva publiceringar för brott mot god publicistisk sed.

"Elva anmälningar. Tio fällningar. Ett mycket ovanligt utfall. Sett över ett år brukar de drygt 500 anmälningar PO får in, leda till cirka 35 fällningar i PON. Särskilt anmärkningsvärt är att fällningarna i de nu aktuella ärendena i flera fall gäller högprofilerade publiceringar, som gjorts efter en omfattande research av tidningarna", skriver Pressombudsmannen Ola Sigvardsson i DN.

Enligt Sigvardsson begicks "en rad pressetiska övertramp" som på ett oförsvarligt sätt anses ha skadat enskilda personer.

Den tidning som får flest fällningar är Expressen, som fälls för alla fyra anmälningar. Även tidningar som Svenska Dagbladet, Aftonbladet, Dagens Nyheter och Hänt i Veckan fälls.

Sigvardsson menar bland annat att tidningarna alltför lättvindigt valt att publicera namn, även om det inte funnits någon fällande dom.

Det räcker till exempel inte med anonyma vittnen för att motivera en namnpublicering om den riskerar att skada en enskild person på ett "oförsvarligt sätt". Detta "oavsett vad mobben kräver", påpekar han.

Han menar också att dagens fällningar innebär en stor utmaning inför framtiden för svenska tidningar.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Media

Vänsterliberal tidning nedsmetad med bajs

Inte heller chefredaktörens rum på VLT skonades.. "Det är väldigt många som är upprörda och ledsna och äcklade."0 

Nerikes Allehanda står på sig: "Oerhört viktig granskning"

Lokaltidningens chefredaktör tillbaka – efter att ha gått under jorden.. Anklagar nu Markus Allard för att vara ett högerextremt "hot mot demokratin" som driver en "trollfabrik".0 

Vance: EU planerar ge X miljardböter för bristande censur

Vicepresidenten markerar mot DSA-lagen.. "EU borde stödja yttrandefrihet, inte attackera amerikanska företag."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0