Fredrik Segerfeldt
Fredrik Segerfeldt.

Svensk liberal har konverterat till islam: "Mitt namn är Karim"

Publicerad 5 december 2016 kl 03.12

Inrikes. Opinionsbildaren Fredrik Segerfeldt, som vill flytta tredje världens befolkning till Sverige, har nu gått ett steg längre och konverterat till islam, berättar han i den vänsterliberala podcasten The Usual Suspects.

Dela artikeln

Segerfeldt, som tidigare förespråkat helt fri bidragsinvandring från tredje världen till Sverige, säger i sändningen att han har hittat en arabisk "kärlek" i det nordafrikanska landet Marocko.

– Det är väldigt irriterande att jag inte kan ha min kärlek här och att det står en kille med uniform och kpist vid gränsen och säger nej.

– Det blir väldigt påtagligt vad gränser och politik ställer till med, kommenterar en annan socialliberal i sändningen.

Därefter berättar Fredrik Segerfeldt att han tvingats konvertera till islam för att kunna gifta sig med "kärleken".

– Så jag heter "Karim". Det är mitt muslimska namn, säger han i podcasten.


Nyheter från förstasidan

Gustav Reinfeldts kamp: Stoppa M:s samarbete med SD

Hävdar att samarbetet skrämt iväg storstadsväljarna. 32-åriga politiska underbarnet "närmar sig 20 år som aktiv i Moderaterna".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0