Mord i Hörby

Skelettfyndet i Hörby tillhör man som försvann 1998

Publicerad 21 september 2016 kl 10.43
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Det skelett som förra månaden hittades i en brunn i Hörby i Skåne tillhör Jacob Tillman som försvann 1998, skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

Jacob var 24 år när han försvann spårlöst efter att ha lämnat sitt barn hos sin mamma i Höganäs. Året därpå inleddes en förundersökning gällande mord, men eftersom kroppen aldrig hittades kom polisen aldrig någon vart med utredningen.

22 augusti hittades kvarlevorna efter 24-åringen när en spolbilsförare skulle göra rent en brunn som inte använts på länge. Hans kropp hade stoppats i en plastsäck som därefter tejpats ihop. Kroppen kunde identifieras av Rättsmedicinalverket med hjälp av tandjämförelse.

Jacobs pappa har utlyst en rejäl belöning till den som kan ge tips som leder till att hans sons mördare grips.

– Den ligger på 300 000 kronor. Kan det vara till hjälp så kommer jag bara vara glad och lycklig över det, säger han till Aftonbladets Brottscentralen.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

S-höjdaren flyr i panik när hon får frågan: "Vad händer när svenskar är i minoritet?"

"Alltså... vad är det ens för fråga?" Katrin Stjernfeldt Jammeh har redan fullbordat folkutbytet i Malmö – nu duckar hon ansvaret.0 

Ekonominyheter

Svensk vindkraft en ekonomisk katastrof

Går back med 35 procent om året.. Forskarnas siffror visar ohållbara investeringar i "hållbarhet".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Magdalena Andersson om Musk: "Fascistiska tendenser"

S-ledaren berättar varför hon bojkottar Tesla.. "Det gör ju inte att man blir så sugen på att åka runt med en sådan bil."0 

Apor torteras i Facebook-filmer: "Chockerande"

Asiatiska folknöjet väcker förfäran i Sverige.. "Kläm den längre och hårdare tills ögonen trycks ut."0 Plus

Här jagar polisen 13-åringen efter skotten

"Hör jag en sak till du gör kaos".. Gick till attack med pistoler mot israeliska militärteknik- och vapenföretaget Elbit i Göteborg.0 

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0