Riksdagspolitikerna får löneförhöjning

Publicerad 13 december 2021 kl 13.24

Inrikes. Riksdagens ledamöter får sina arvoden med 1.600 kronor, enligt ett beslut av Riksdagens arvodesnämnd.

Dela artikeln

Beslutet innebär att politikerlönerna höjs till 71.500 skattekronor i månaden från och med den 1 januari 2022.

Sveriges riksdag består 349 ledamöter, vilket är en mycket hög siffra ur ett internationellt perspektiv och med tanke på landets folkmängd.

Många riksdagsledamöter gör inte mycket mer i arbetsväg än att då och då dyka upp kammaren och trycka på en knapp. Vilken knapp de ska trycka på bestämmer partiledningarna.

Utöver lönen har ledamöterna rätt till en gratis övernattningsbostad i centrala Stockholm.

I de överväganden som legat till grund för beslutet om läneförhöjning har arvodesnämnden "främst beaktat de löneförändringar som det tidigare träffats avtal om på arbetsmarknaden", enligt ett pressmeddelande.

Nämnden består av Johan Hirschfeldt, Peter Egardt och Barbro Holmberg.


Nyheter från förstasidan

Hon ströps till döds – med slöjan hon vägrade bära

Liket dumpades i ett vindskydd i Lessebo. Både pappan och brodern döms nu för bestialiska hedersmordet.0 

Ekonominyheter

Fysisk efterfrågan driver guldpriset till nya rekord

Historiska rallyt fortsätter.. Amerikanska banker i fara när guldmarknaden blir allt svårare att manipulera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Publicerar domar och förundersökningar på nätet. Nu ska myndigheten IMY ta reda på om verksamheten är laglig.0 

"Vanliga svenskar" ska hjälpa Zelenskyj vinna kriget

Nya statliga satsningen.. Riktar sig till "understimulerade pensionärer, prokrastinerande studenter och nattammande mammor".0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0