Moderaterna och invandringen
Fredrik Reinfeldt.

Reinfeldts utspel om invandring hånas

Publicerad 8 december 2014 kl 08.36

Inrikes. Sverige kan ta emot nästan obegränsat med bidragsinvandrare från tredje världen eftersom vi har så många stora ytor. Det hävdar före detta statsminister Fredrik Reinfeldt (M) i ett utskrattat uttalande.

Dela artikeln

Det är i en intervju med den danska tidningen Politiken som Reinfeldt kommenterar den svenska invandringpolitiken, som kraftigt liberaliserades under hans åtta år vid makten. Han påstår att såväl Sverige som de andra nordiska länderna har plats för betydligt fler invandrare.

– Vad betyder ordet ”nog”? Är Sverige fullt? Är Norden fullt? Är vi för många människor? Vi är 25 miljoner människor som bor i Norden. Jag flyger ofta över den svenska landsbygden och det skulle jag vilja råda fler att göra. Där finns oändliga fält och skogar. Där finns mer plats än man kan föreställa sig. De som hävdar att landet är fullt, de bör visa var det är fullt, sade den förre statsministern.

Utspelet väcker nu reaktioner både i Sverige och internationellt. Camilla Jonasson, som nyligen valdes in i Sverigedemokratisk ungdoms styrelse, menar att argumentet är infantilt.

– Jag begriper ännu inte hur någon som varit statsminister kan tro att stor geografisk yta är lika med förmåga att hantera massinvandring. Den sortens argument brukar/borde komma från politiskt oinsatta men desto argare 16-åringar på skolbesök, inte från en f.d. statsminister, konstaterar Jonasson på Twitter.

Den ansedda amerikanska tidskriften National Review citerar i en artikel om den svenska regeringskrisen Reinfeldts uttalande, men vill inte bevärdiga det med en kommentar.

"Jag låter det argumentet tala för sig själv", konstaterar skribenten Andrew Stuttaford, som också konstaterar att "några fler utspel av Reinfeldt", tillsammans med de pågående invandrarkravallerna i Stockholms förorter, sannolikt kommer att ge ytterligare näring till Sverigedemokraterna inför nyvalet.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Hemligt "sjukdomsfall" bakom spårvagnsolyckan i Göteborg

Förundersökningen läggs ned.. Det framgår inte om det är en psykisk eller somatisk sjukdom.0 

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0