Stenterrorn mot danskarna

Polisen tackar nej till danska kameror mot stenkastningen

Publicerad 1 augusti 2021 kl 14.44

Inrikes. Polisen i Sverige har tackat nej till ett danskt företag som erbjudit tio övervakningskameror för att få stopp på stenkastningen mot bilar. Det rapporterar Svenska Dagbladet.

Dela artikeln

Trots stor medieuppmärksamhet i Danmark och en stor insats från den svenska polisens sida fortsätter stenkastningen mot danska bilar i Skåne.

Ett av offren är en man som blev blind på ena ögat och fick tänderna förstörda när en sten gick igenom vindrutan.

Danska TV2 uppmärksammar att ett danskt företag har erbjudit sig att sätta upp tio kameror längs E65. Men den svenska polisen har tackat nej.

– Det skulle uppfattas som att vi gynnar enskilda företag, säger Ewa-Gun Westford, presstalesperson på Skånepolisen, till TT.

Polisen har ännu inga misstänkta för stenkastningen.


Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Chefen för Sveriges sista muslimska skola måste avgå

Skolinspektionens beslut.. Predikade om att "lära våra barn att genomföra jihad".0 

Förslaget: Fotboja för kroniska asylbluffare

Nya utredningen.. Så ska misslyckade asylanter som vägrar åka hem hanteras.0 

Stenergard: "Sverige måste vara med"

Paniken efter fredssamtalen.. Riksdagspartierna samlade för att prata om "det allvarliga läget".0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0