"Den här kampen gäller västvärldens själ – och den är värd den hårdaste striden", konstaterar Viktor Orban.

Orban: Det är EU som behöver ett regimskifte

Publicerad 23 mars 2025 kl 16.01

Utrikes. Ungerns premiärminister Viktor Orbán uppmanar till ett regimskifte i Europa. Under en prisceremoni med Italiens vice premiärminister Matteo Salvini i Budapest sade han att Bryssel tagits över av vänstern – och att det är hög tid att ersätta den med ett återupprättat Europa av fria nationer.

Dela artikeln

– Vänstern har tagit över Bryssel. De styr där nu. Om vi inte förändrar detta kommer vi snart att se Europa falla sönder, sade Orbán under utdelningen av Hunyadi János-priset till Italiens vice premiärminister Matteo Salvini.

Orbán kritiserade vad han kallar den ”liberala eliten” i EU:s institutioner och sade att den måste bytas ut mot ett nytt patriotiskt europeiskt ledarskap.

– EU får inte vara ett finansiellt nätverk som syftar till att försvaga nationella regeringar, sade han.

Orbán hänvisade också till utvecklingen i USA:

– Den upprensning som våra amerikanska vänner genomför kommer snart att behövas även i Bryssel.

Han menade att en nationalistisk omställning nu pågår på andra sidan Atlanten.

– Patriotism är den starkaste politiska kraften i både Centraleuropa och Sydeuropa, sade han.

Orbán försvarade Salvini, som enligt honom stått upp för både Italien och Europa – och blivit utsatt för politisk förföljelse.

– Salvini förtjänar ett pris, inte bestraffning, för det han gör. Han har förföljts av globalisterna för att han vågade gå emot dem. Men anklagelserna visade sig vara falska. Det var en politisk häxjakt, sade Orbán.

Han varnade också för vad han kallade ett Europa som är "översvämmat" av invandrare.

Orbán sade att Ungern stoppat migrationen över land, medan Salvini lyckats göra det till havs.

– Vi skyddade båda våra nationer, och nu finns det patrioter i regeringen i både Ungern och Italien.

Han menade att kampen inte bara handlar om nationsgränser.

– Salvini skyddar inte bara sitt land, utan en hel civilisation. Den här kampen gäller västvärldens själ – och den är värd den hårdaste striden.

I sitt tacktal pekade Salvini ut islamistisk extremism och okontrollerad invandring som de största hoten mot Europa.

Orbán avslutade med att betona vikten av yttrandefrihet.

– Det är viktigt att försvara rätten att tala fritt och bekämpa censur. Den nya amerikanska administrationen ger stort hopp till Europa när det gäller frihet, sade han.

– Patrioter måste nu lägga all sin energi på att vinna striden för det som är viktigt.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Millennials har sämst ekonomi – boomers bäst

Även bland yngre ser det ljusare ut.. Men svenskar i nedre medelåldern har det tufft, visar en ny rapport från Swedbank.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.