" /> " /> " />

Björklund överfölls av bosättare

Publicerad 16 februari 2012 kl 07.05

Utrikes.Utbildningsminister Jan Björklund (FP) attackerades av en aggressiv israelisk bosättare under ett besök på Västbanken på onsdagen.

Gilla artikeln på Facebook

- Det var obehagligt, det var en mycket aggressiv person som gick till attack. Det hände i en gatumiljö och det fanns mycket människor där. Men plötsligt var den här personen väldigt nära och väldigt aggressiv, säger Jan Björklund till TT.

Kvinnan som gick till attack ska ha upprörts över att det fanns palestinier i Björklunds sällskap, på en gata där palestinier inte tillåts att vistas.

Jan Björklund är på besök i Israel och de palestinska områdena. Han har träffat Israels premiärminister Benjamin Netanyahu och ska träffa den palestinska presidenten Mahmoud Abbas på torsdag.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Vitryssland friger politiska fångar efter Trump-samtal

Totalt släpps 123 personer ur vitryskt fängelse.. I utbyte går USA med på att lätta sanktionerna mot vitrysk kaliumkarbonat.0 

Rekordupptäckten i tyska Aachen. Visade sig förekomma med nära 30 olika namn i polisens efterlysningssystem.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0