Många Kennedy finns med i kontaktlistan.

Epsteins kontaktlista släppt

Publicerad 28 februari 2025 kl 06.56

Utrikes. USA:s justitiedepartement har nu en "första omgång" av tidigare hemligstämplade dokument rörande pedofilbankiren Jeffrey Epstein. Samtidigt slår justitieministern larm om att FBI håller tillbaka en stora merparten av dokumentationen.

Dela artikeln

De dokument som nu släppts – inklusive Epstrins kontaktlista – går nu att ladda ner på det amerikanska justitiedepartementets hemsida.

Fria Tider har inte upptäckt några svenska makthavare på kontaktlistan. Där återfinns dock en rad amerikanska ledare som Donald Trump själv och kändisar som Alec Baldwin, Michael Jackson och Mick Jagger.

I den nysläppta dokumentationen finns även bevislistor, flygloggar från Epsteins privatjet och listor över hans anställda massöser.

Dokumenten avslöjar enligt Vita huset ytterligare detaljer om Epsteins omfattande nätverk och hans sexuella utnyttjande av över 250 minderåriga flickor, främst vid hans fastigheter i New York och Florida.

Epstein, som tros ha utpressat mäktiga män genom att ordna unga flickor åt dem, dog under mycket suspekta omständigheter i häktet i New York år 2019.

En del av dokumentationen har tidigare läckt ut men publiceras nu för första gången i officiell regi av den amerikanska regeringen.

"Ingen sten ska lämnas ovänd"
– Det här justitiedepartementet uppfyller president Trumps löfte om transparens och lyfter på locket till Jeffrey Epsteins och hans medkonspiratörers avskyvärda handlingar, säger justitieminister Pamela Bondi.

Den federala polismyndigheten FBI:s nytillträdde chef Kash Patel underströk i samband med offentliggörandet att byrån går in i en ny era av öppenhet och integritet.

– Det kommer inte att förekomma några mörkläggningar, inga försvunna dokument. Ingen sten ska lämnas ovänd, förklarar Patel och uppger att alla dolda dokument kommer att uppdagas och föras vidare till justitiedepartementet för vidare granskning.

Tvingar FBI lämna ut resten
Justitieminister Bondi hade ursprungligen begärt att få ut alla dokument om Epstein men fick till en början endast tillgång till 200 sidor. Senare upptäcktes att det finns ytterligare tusentals sidor hos FBI som undanhållits.

Pamela Bondi har nu beordrat FBI att överlämna samtliga dokument senast klockan 08:00 den 28 februari och Patel har fått i uppdrag att utreda varför begäran inte följdes från början.

Regeringen har lovat att de återstående dokumenten kommer att offentliggöras efter genomgång och nödvändig maskning för att skydda brottsoffrens identiteter.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.