Kristerssons könsbytarlag

Stort internt motstånd mot Kristerssons lag om könsbyte

Publicerad 21 mars 2024 kl 15.29

Inrikes. Ulf Kristersson har personligen drivit på för att få igenom en ny HBTQ-lag som ska göra det enklare att "byta kön". Men i Moderaternas riksdagsgrupp motståndet mot förslaget mycket starkt.

Dela artikeln

– Ulf Kristersson klargjorde i höstas att det är väldigt viktigt för honom personligen att detta drivs igenom. Men 80 procent av riksdagsgruppen är emot, säger en M-källa till Aftonbladet.

Moderaterna och Liberalerna har tidigare misslyckats med att få Kristdemokraterna med på sin förändrade könstillhörighetslag.

Istället har de två partierna gått vidare med att få igenom förslaget i riksdagen på egen hand med hjälp av vänsterpartierna.

De planerade lagändringarna innebär bland annat att åldersgränsen för att byta juridiskt kön sänks från 18 till 16. Kravet på tillstånd från Socialstyrelsen för kirurgiska ingrepp ska också slopas.

"Ledamöter rädda att förlora sina uppdrag"
Enligt Aftonbladets källa finns inom M ett ”mycket stort motstånd” mot lagen, ”både ute i partiet i landet och i riksdagsgruppen”.

Att M trots detta driver frågan beskrivs som en konsekvens av Ulf Kristerssons personliga engagemang. Statsministern har länge visat upp en anmärkningsvärt stor entusiasm för HBTQ, något som väckt frågor av mer privat natur.

Redan i höstas ska Kristersson ha krävt att riksdagsgruppen ställer sig bakom honom i frågan.

”Ledamöter är nu rädda att förlora sina uppdrag om de trotsar partilinjen”, skriver Aftonbladet.

Strandhäll emot
Även inom Socialdemokraterna finns ett motstånd mot lagförslaget, även om det bara är KD och SD som officiellt motsätter sig det. Bland annat ska Annika Strandhäll – som i viss mån kritiserat de mest extrema formerna av transretorik ur ett feministiskt perspektiv – ha försökt få sitt parti att säga nej.

Strandhälls kritik mot förslaget har väckt kritik från partikollegor.

– Jag är besviken på att hon, på ett ganska ansvarslöst sätt, spridit felaktigheter. Även om det kan vara omedvetet, säger Daniel Castro Vencu Öhrlund (S), ledamot i riksdagens "HBTQI-nätverk", till Svenska Dagbladet.

En S-källa säger till Aftonbladet att det pågår ”stark lobbying” i frågan från HBTQ-rörelsen och RFSL. Den som uttrycker en avvikande åsikt i ”transfrågan” riskerar att utsättas för ”cancelkultur”, enligt källan.


Karin i Växjö jobbade åt Ad Kan ✅ Började i MUF ✅ Judiske pojkvännen ✅ Hemliga frimurartecknet ✅ Snart svensk polis.0 Plus

"Låg bland sopsäckar." Norrländska duon fotade när offret led.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump om talet som kraschade festen i München: "Briljant"

"Väldigt bra faktiskt". USA:s president står helt bakom JD Vance budskap till europeiska makthavare.0 

Ekonominyheter

Bankerna sa upp 159.000 konton – Finansinspektionen "överväger" att agera

Ingen stress på myndigheten.. "Vi får se om vi i ett senare skede ser behov av att gå vidare genom en undersökning".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Foodora byter indier mot drönare på Värmdö

Matbuden ersätts av AI.. Först ut är Bastard Burgers på Värmdö utanför Stockholm.0 

Två av tre kvinnor kräver män med samma åsikt

Varningen: Det hotar barnafödandet.. Orimliga krav på wokeness drar ned fertiliteten och försvårar parbildning, visar mätning.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0