Estoniakatastrofen

Estoniarättegång ska tas om

Publicerad 15 februari 2022 kl 12.17

Inrikes. Dokumentärfilmaren Henrik Evertsson och hans kollega friades i tingsrätten efter att ha filmat Estonias vrak och avslöjat det stora hålet i skrovet. Men idag har hovrätten beslutat att målet ska prövas av tingsrätten på nytt.

Dela artikeln

Evertsson med kollega åtalades för att från en chartrad, tyskregistrerad båt ha sänkt ner en dykrobot i vattnet och filmat Estonias vrak under ytan. Filmningen skedde som ett led i produktionen av den mycket uppmärksammade dokumentärserien.

Göteborgs tingsrätt frikände de båda åtalade. Vid bedömningen fäste tingsrätten avseende vid att gärningen bedrivits från ett tyskflaggat fartyg och att det inte förelåg så kallad dubbel straffbarhet. Tingsrätten ansåg också att Estonialagen, som förbjuder dykningar vid vraket, strider mot folkrättens principer.

Hovrätten kommer dock fram till att Estonialagens tillämpning inte strider mot folkrättsliga principer, utan att lagen kan tillämpas i målet. Vidare finner hovrätten att det inte finns något krav på dubbel straffbarhet och att gärningarna kan prövas enligt svensk rätt oavsett om de är straffbelagda enligt tysk rätt eller inte.

De tilltalade har begärt att målet ska återförvisas till tingsrätten om Estonialagen är tillämplig. Tingsrätten har inte fullt ut prövat de ansvarsbefriande invändningar som de tilltalade framfört, och har av naturliga skäl inte prövat påföljdsfrågan. Hovrätten anser därför att det är lämpligast att tingsrätten prövar målet på nytt.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

S-höjdaren flyr i panik när hon får frågan: "Vad händer när svenskar är i minoritet?"

"Alltså... vad är det ens för fråga?" Katrin Stjernfeldt Jammeh har redan fullbordat folkutbytet i Malmö – nu duckar hon ansvaret.0 

Ekonominyheter

Svensk vindkraft en ekonomisk katastrof

Går back med 35 procent om året.. Forskarnas siffror visar ohållbara investeringar i "hållbarhet".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Magdalena Andersson om Musk: "Fascistiska tendenser"

S-ledaren berättar varför hon bojkottar Tesla.. "Det gör ju inte att man blir så sugen på att åka runt med en sådan bil."0 

Apor torteras i Facebook-filmer: "Chockerande"

Asiatiska folknöjet väcker förfäran i Sverige.. "Kläm den längre och hårdare tills ögonen trycks ut."0 Plus

Här jagar polisen 13-åringen efter skotten

"Hör jag en sak till du gör kaos".. Gick till attack med pistoler mot israeliska militärteknik- och vapenföretaget Elbit i Göteborg.0 

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0