Tortyrnatten på kyrkogården
Hanif Bali.

Två miljoner insamlade till torterade pojkarna

Publicerad 7 december 2020 kl 21.05

Inrikes. Riksdagsmannen Hanif Bali (M) har anordnat en insamling till stöd för de två pojkar som tortyrrånades en hel natt på en kyrkogård i Solna. Nu har två miljoner samlats in, enligt M-profilen.

Dela artikeln

"STORT TACK!" skriver Hanif Bali på Twitter och fortsätter:

"Insamlingen drog nästan exakt två miljoner kronor. Grabbarna är chockade över det fantastiska stöd de fått av er och hade svårt att finna ord."

Bali uppger att det rör sig om tiotusentals donatorer, som tillsammans har visat pojkarna "att de inte står ensamma". Insamlingen skedde via Swish.

Två män hemmahörande i Mellanöstern har ställts inför rätta för det brutala tortyrrånet, som begicks på Norra begravningsplatsen vid Solna kyrka den 22 till 23 augusti. Enligt åtalet blev pojkarna bland annat levande begravda och den ene fick en pinne upptryckt i baken.

Hanif Bali engagerade sig i fallet sedan vänner till offren tagit kontakt med honom strax efter tortyrnatten.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Inrikes

Trump inför sanktioner mot Kurdiska räven

Slår till mot Foxtrot och Rawa Majid.. Gänget pekas ut som våldsmotor i norra Europa av Marco Rubio.0 

Trumps atombombare flög över riksdagen – under Kristerssons tal

Se upp mot skyn.. Då kanske du får syn på USA-monstret B-52 Stratofortress.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0