Estoniakatastrofen
Estland ska leda bedömningen, men några nya dykningar är det inte tal om. Filmerna ska undersökas.

Estland överens med Löfven: Ska respektera "gravfriden"

Publicerad 2 oktober 2020 kl 15.03

Inrikes. Det blir inga nya dykningar vid Estonias vrak inom ramarna för den nya utredning av förlisningen som ska ledas av Estland. Orsaken är enligt regeringen att den så kallade gravfriden ska respekteras.

Dela artikeln

Estland har inlett en preliminär bedömning av uppgifterna om ett stort hål i Estonia skrov. Sverige meddelar att landet kommer bistå granskningen av uppgifterna. Men några nya dykningar blir det inte, och det är inte en ny utredning, betonar svenska Haverikommissionen.

Det kommer nu ske en preliminär bedömning av det upptäckta hålet i skrovet på Estonia, och den kommer ledas av Estland.

Men Olycksutredningscentralen i Finland och Statens haverikommission i Sverige har också beslutat att "bistå" den estniska myndigheten i sin bedömning.

"Syftet med en preliminär bedömning efter en sjöolycka är normalt att överväga om en haveriutredning ska inledas. I detta fall syftar den preliminära bedömningen till att överväga om den nya informationen ger anledning att revidera de slutsatser som drogs i 1997 års rapport, om nya utredningsåtgärder bör vidtas och i så fall vilka", skriver Statens Haverikommission i ett pressmeddelande.

Men några nya dykningar är det inte tal om. Det bryter ju mot lagen i de tre länderna och den så kallade "gravfriden".

"De tre haverikommissionerna arbetar nu gemensamt i enlighet med de internationella reglerna om utredning av sjöolyckor. Under arbetet kommer 1995 års överenskommelse mellan de tre staterna om gravfrid att respekteras. Några nya dykningar planeras således inte", påpekar svenska Haverikommissionen.

Enligt Expressen handlar det inte om ny utredning utan helt enkelt om att titta på det nya filmmaterialet, som släppts genom en dokumentärserie på Dplay.

– Vi tittar på filmerna som är publicerade och sedan får vi gemensamt dra slutsatser om det här hålet, säger Jonas Bäckstrand, ställföreträdande generaldirektör för Statens haverikommission, till tidningen.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

S-höjdaren flyr i panik när hon får frågan: "Vad händer när svenskar är i minoritet?"

"Alltså... vad är det ens för fråga?" Katrin Stjernfeldt Jammeh har redan fullbordat folkutbytet i Malmö – nu duckar hon ansvaret.0 

Ekonominyheter

Svensk vindkraft en ekonomisk katastrof

Går back med 35 procent om året.. Forskarnas siffror visar ohållbara investeringar i "hållbarhet".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Magdalena Andersson om Musk: "Fascistiska tendenser"

S-ledaren berättar varför hon bojkottar Tesla.. "Det gör ju inte att man blir så sugen på att åka runt med en sådan bil."0 

Apor torteras i Facebook-filmer: "Chockerande"

Asiatiska folknöjet väcker förfäran i Sverige.. "Kläm den längre och hårdare tills ögonen trycks ut."0 Plus

Här jagar polisen 13-åringen efter skotten

"Hör jag en sak till du gör kaos".. Gick till attack med pistoler mot israeliska militärteknik- och vapenföretaget Elbit i Göteborg.0 

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0